Leczenie chorób słuchu
– diagnozowanie i wybór terapii

W zależności od szybkiego zdiagnozowania i rozpoznania danej choroby narządu słuchu, skraca się lub wydłuża jej leczenie. Poważne choroby ucha środkowego, zaniedbane i nie leczone mogą być powodem długoletnich terapii, podczas gdy szybkie reagowanie na takie symptomy jak utrata słuchu, szumy w uszach i bóle ucha, jak i zawroty głowy czy dołączony do nich brak apetytu mogą sprawić, że lekarz szybciej zleci nam odpowiednie leki i kurację, dzięki czemu proces regeneracji i przywrócenia jakości słuchu będzie trwał krócej.

Problemy ze słuchem

Pierwszym lekarzem specjalistą, z jakim powinniśmy się skontaktować widząc u siebie objawy i zaburzenia słuchu powinien być otolaryngolog i laryngolog, który diagnozując trafnie naszą chorobę zleci odpowiednie badania i leczenie. Wśród popularnych i często wykonywanych badań mających wspomóc leczenie wyróżnić można otoskopię, tympanometrię, audiogram, czyli klasyczne badanie słuchu. Bardziej specjalistyczne badania dotyczyć już będą schorzeń narządu słuchu, które zostały rozpoznane, lub istnieje wysokie ryzyko ich rozwinięcia się.

W trakcie całej terapii powinniśmy ściśle dostosować się do zaleceń lekarza, unikać hałasów i wszelkich czynników, które przy naszej chorobie są niewskazane i dbać o to, by nic nie zakłóciło cyklu przyjmowanych leków czy przeprowadzanych zabiegów regeneracyjnych. Gdy już poddajemy się leczeniu, warto też sięgnąć po fachową literaturę, która pomoże nam zrozumieć chorobę i pomagać w jej likwidowaniu poprzez przestrzeganie odpowiednich reguł i wyjątkową troskę o stan narządu słuchu, który jest nam niemalże niezbędny.